Az inverz hozamgörbétől megijedni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem…

Ez a kis parafrázis János esztergomi érsek híres kétértelmű mondatát másolja 1213-ból Gertrudis megölése kapcsán, értelme attól függ, hogy hová tesszük az írásjeleket. Jelentős ugyanis a hasonlóság sok első pillantásra egyértlemű, népszerű indikátorral, ezek közül a legjobb példa, talán

a “hozamgörbe-para”.


A tízéves amerikai államkötvények hozama 2007 közepe óta először esett a három hónapos kincstárjegyek hozamszintje alá a március végén. Tavaly év végén a befektetők egyszer már megtapasztalhatták az inverz hozamgörbétől való félelem erejét, akkor a két- és ötéves lejáratok esetében fordult elő, hogy a hosszabb, elvileg magasabb kockázatú befektetésen kisebb hozamot lehetett elérni, mint a rövidebb lejáratún. Decemberben sok algoritmikus kereskedési stratégia a negatív különbség előálltakor azonnali eladásokat ajánlott, hasonlóan magas volatilitásra idén is számíthatunk.

Az inverzió azért fontos jel, mert a távolabbi lejáratú kötvények árfolyamát a következő évek inflációja és a gazdasági növekedés alakítja. Nagy általánosságban a nagyobb növekedéshez magasabb infláció párosul, ezért a hosszú lejáratú kötvények hozama addig marad a rövideké felett, amíg a gazdasági növekedés erősnek mondható. A fellendülés következtében kialakuló infláció kamatemeléshez vezet, ami fékezi a növekedést. Ilyenkor fordulhat elő, hogy a hosszú lejáratú kötvények hozama jóval a rövideké alá esik, a görbe inverzzé válik. A hozamgörbe fokozatos invertálódása az esetek nagy részében 6–24 hónapon belüli recessziót jelez előre, de nem mindenki ért egyet ezzel az állítással.

A Goldman Sachs elemzői összegyűjtötték az elmúlt száz év recesszióinak tanulságait, és megvizsgálták, hogy a hozamgörbe alakjának milyen az előrejelző képessége. Szerintük 1985 óta a hozamgörbe mozgásai már nem tudták megbízhatóan előre jelezni a jövőt.

A szakértői vélemények szerint tavaly decemberben a részleges inver­tálódás inkább év végi likviditási jelenségek következménye lehetett, mint egy nagyobb gazdasági válság előjele. Az év végén ugyanis az új szabályoknak megfelelően a nagyobb amerikai bankoknak növelniük kellett minőségi tartalékeszközeik arányát, ezt a rövid oldalról finanszírozták. Összességében még mindig nem beszélhetünk tankönyvi értelemben teljesen inverz hozamgörbéről, hiszen a kétéves lejárat hozamánál magasabb a tízévesé, de a különbség már elhanyagolható.

Sokan a Fedet teszik felelőssé a hozamgörbe megfordulása miatt,
mivel a jegybanki mérlegfőösszeg leépítésének során aktívan változtatták/ják a rövid és a hosszú lejáratú kötvények keresletét.A historikus tapasztalatok miatt nyugtalan befektetőket más megszólalók mellett a chicagói Fed vezetője, Charles Evans is igyekszik megnyugtatni. Evans például úgy nyilatkozott: a jelenlegi makrokörnyezetben jogos, hogy a hozamgörbék laposabbak a korábbiaknál, de az okok inkább strukturális jellegűek, és a jelenséget az alacsonyabb reálkamat válthatja ki.

Véleményem szerint érdemes az ilyen típusú jelzéseket a helyükön kezelni és megvizsgálni alaposan a makrokörnyezetet, mielőtt azt állítjuk, hogy

“this time is different”


azaz a korábban jó eséllyel gyakran előrejelző indikátorokat felülírta a jegybankok unortodox politikája az elmúlt évtizedekben. Az is igaz, hogy bár a kötvénypiaci viszonyok gyors és érzékeny mutatói a piaci helyzetnek, az invertálódott hozamgörbe önmagában nem harap, azaz nem oka vagy következménye a recessziónak, az amerikai gazdaság nem mutatja a túlfűtöttség jeleit. De ha valaki indokot keres arra, hogy miért pont most csökkentse portfoliójának kockázati szintjét, vagy egy algoritmikus kereskedési ötletet mihez időzítsen, elég, ha máshová teszi a vesszőket és pontokat a cikk címében és máris kész a tavaly decemberi volatilitás…

A cikk középső része a Világgazdaságban március 26-án megjelent írásom átdolgozása.

Források, olvasnivalók:

https://www.scotiabank.com/content/dam/scotiabank/sub-brands/scotiabank-economics/english/documents/the-global-week-ahead/globalweekahead20190329.pdf

https://www.goldmansachs.com/insights/pages/learning-from-a-century-us-recessions/report.pdf

2 thoughts on “Az inverz hozamgörbétől megijedni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük